jak na imunitu?

28.04.2020

Péči o zdraví můžeme spatřovat v mnoha obrazech. Na fyzické úrovni je to pohyb, strava a užívání léčivých rostlin, na úrovni psychické relaxace, meditace, láska a pomoc druhým. Vybereme dnes jeden obraz léčivé  rostliny.

Jarní období a užívání bylin dávají příležitost zaměřit se na posílení plic, srdce, jater. V naší stravě na jaře, kdy převládá vodní a vzdušný živel by neměli chybět listy v nejrůznější podobě a druhovém zastoupení nejlépe v čerstvém stavu.

A jaké byliny to jsou? kopřiva, medvědí česnek, bršlice kozí noha,  plicník lékařský, hluchavka, srdečník obecný.

Kopřiva-je to důležitá jarní bylina, která posiluje krevní oběh. Jejími významnými  obsahovými látkami je vitamin B2, chlorofyl a železo. Z kopřiv si připravíme osvědčený nápoj ,hrst kopřiv nakrájíme vhodíme do čtvrt litru studené vody a rozmixujeme, necháme odstát. Pijeme 3x týdně po dobu jednoho měsíce. Kopřivu můžeme doplnit  listy řebříčku,pampelišky která podporuje játra a tvorbu žluči.

Medvědí česnek je velký antioxidant,sbírá se od konce února do doby než začne kvést,sbírají se stonky a listy.Měl by se konzumovat čerstvý a uchovávat v podobě pesta kdy listy pomeleme a zalijeme olivovým olejem a uchováváme v chladu. Pomáhá při chřipce,nachlazení,při respiračních problémech,angínách,průjmech,potírá stafylokoky a streptokoky a zabíjí prvoky trichomy.Medvědí česnek je přírodní antibiotikum,antioxidant a zdroj vitaminu C ,má velký obsah železa,obsahuje vitaminy A,B1,B2,působí počopudně čímž čistí ledviny a močový měchýř,upevňuje imunitu.

Bršlice kozí noha Horlivý zahradník si neuvědomuje, jakého přítele vykazuje za hranice svého záhonu. Pokud bršlici opravdu ani ty na záhonu nesneseš, pomoc je velmi snadná. Tam, kde ji nechceš, ji prostě sněz. Její chuť se hodně podobá nati petržele nebo celeru, je jen trochu více "ořechová", ale není zdaleka tak náročná na péči jako petržel. Ani slimáci jí nežerou. Roste prostě všude a nepotřebuje tě k tomu. To je mimochodem jedna z vlastností, která do tebe společně s ní vchází. 

  1. Samostatnost
  2. Houževnatost i v nepříznivých podmínkách
  3. Komunitní myšlení, vytváření společenství .

Bršlici odedávna používaly naše babky jako hlavní bylinu při postižení dnou.

Při dně dochází k extrémnímu nahromadění kyseliny močové v krvi a následné bolesti kloubů jsou typickými symptomy této nemoci. Krystaly kyseliny močové se hromadí nejen v kloubech, ale také ve sliznicích, vazech, v kůži a v ušních chrupavkách. Postiženy jsou také ledviny, pokud je nemoc neléčena, může dojít až ke vzniku ledvinových kamenů. ršlice obsahuje 2 x více vitaminu C než kadeřávek, dále velké množství provitaminu A a bílkovin (vhodný zdroj pro vegany), výjímečně vysoký obsah minerálů a stopových prvků jako: železo, mangan, měď, titan a bór.

  Plicník  lékařský roste téměř po celé Evropě, kvete od března do května.
Sbírá se kvetoucí nať a suší se ve stínu anebo uměle při teplotách do 40 stupňů.
Plicník má protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání, regeneruje sliznice horních cest dýchacích cest, zlepšuje trávení a působí močopudně.
Užívá se ve formě čaje, anebo také zevně, např. se odvarem mohou omývat hnisající rány nebo hemeroidy. Droga totiž působí svíravě. Plicník patří k bylinám, které obsahují alkaloidy. Proto by se neměl používat déle, než 3 týdny v kuse, a měly by se mu vyhnout těhotné a kojící ženy a děti.

Hluchavka 

Vnější použití odvaru hluchavky se uplatní na omytí spálenin a při dezinfekci ran. Vnitřně působí mírně svíravě, protizánětlivě, močopudně, také uklidňuje. Pomáhá při bílém výtoku, nepravidelné menstruaci a při obtížném močení starších lidí.

Jejích schopností využijte při zánětech žaludku, nadýmání a při katarech horních cest dýchacích. Sedací koupele z celé rostliny pomáhají při hemoroidech, prasklinách konečníku, křečovitých stazích dělohy .

Srdečník obecný jejho hlavní síla spočívá v léčbě srdečních problémů. Kvetoucí srdečníková nať je dodnes užívaným kardiotonikem, tedy léčivkou pro choroby související zejména s vysokým krevním tlakem. Čaj ze srdečníku uleví při srdeční slabosti, tiší bolest srdce a pomáhá při léčbě angíny pectoris. Snižuje tepovou frekvenci srdce a prodlužuje dobu plnění srdečních dutin krví. má výraznou zklidňující schopnost, je dokonce třikrát až čtyřikrát účinnější než kozlík lékařský (hlavní součást valeriánských kapek). Srdečník se tedy velmi často nasazuje v případech, kdy kozlík nezabírá nebo je hůře snášen. Droga působí blahodárně na celou nervovou soustavu, používá se při srdeční neuróze, bolestech hlavy, nervozitě, zvýšené úzkosti, nebo při klimakterických potížích spojených s návaly a pocením.

Léčivé účinky srdečníku pomáhají i při léčbě onemocnění štítné žlázy (ta je příčinou některých srdečních obtíží) a uplatnily se i proti zbytňování prostaty. Některé zdroje řadí srdečník i k bylinám, které ve směsích pomáhají při léčbě mírnějších forem cukrovky.