listopad-Plíce

LISTOPAD je měsícem našich plic.  Tento křehký orgán bývá v listopadu více oslaben a ohrožen. Je hlavním orgánem, který řídí pohyb a výměnu energie Qi po celém těle - plíce podporují, doplňují a regulují energii všech vnitřních orgánů a tím i celého organizmu.

Plíce tak dýcháním regulují celý mechanizmus působení energie v lidském těle. Tento mechanizmus se projevuje pohybem energie směrem nahoru, dolů, dovnitř a ven. Pravidelné nadechování a vydechování rozvádí v těle čerstvou energii a starou a opotřebovanou z něho vylučuje ven. Dýchání a řízení energie jsou dvě na sobě závislé funkce. Jestliže se například z nějakého důvodu oslabí dýchání, bude se oslabovat i tvorba a doprava energie v těle a s ní i tvorba a přeprava krve, tekutin, výživy, atd. Postupně se pak budou objevovat následky prázdnoty energie. Obráceně pak, pokud dojde z jakékoliv příčiny k prázdnotě energie, dojde k oslabení dechové kapacity a činnosti plic.
Co pro sebe můžete udělat? 

Doporučuji často pobývat venku, i když tomu počasí zrovna nepřeje, a jak to jen jde, větrejte. Začněte souznít s přírodou, která se pomalu chystá k zimnímu spánku. Dejte přednost meditaci a relaxaci v klidné a vyvětrané místnosti a trénujte dechová cvičení.

Co jíst?

Protože podzim přináší sucho, užívejte zvlhčující potraviny.▪️Zelenina: brambory, dýně, mrkev, listová zelenina, zelí, cuketa, česnek, cibule, ředkvičky, řeřicha▪️Ovoce: hrušky, jablka, švestky, sušené meruňky, citron▪️Obiloviny: Slzovka (Jobovy slzy), rýže (natural), kroupy, ječmen, ovesné vločky, špalda, quinoa▪️Koření a bylinky: pepř, chilli, zázvor, směsi koření kari a masala, pažitka, hřebíček, kardamom, skořice▪️Luštěniny: červené fazole, červená čočka, sója

Co nejíst❗ Hlenotvorné potraviny - velké množství cukru, lepku z bílé vymleté pšeničné mouky (bílé pečivo, různé omáčky), mléčné výrobky obecně (hlavně jogurty, hodně sýrů, čokolády).
Jaké vitální houby mají pozitivní vliv na plíce? Housenice čínská má tropismus k plicím a výborně posiluje plicní yin.