Z bezu se dá využít vše. V květnu a červnu jsou to květy. Z nich si vyrábíme bezový sirup, bezový burčák,bezový likér či sušíme je na čaj.
Patří k nejdostupnějším a taky nejoblíbenějším léčivým rostlinám , můžete na něho narazit téměř na každém kroku. V květnu/červnu sbíráme květy,které sušíme rozprostřené v jedné vrstvě,nebo zavěšené v dobře větrané místnosti.Jejich léčivé účinky využijeme při nachlazení a respiračních onemocněních,usnadňuje vykašlávání,snižuje teplotu ,vyvolává pocení,ničí hnilobné bakterie a zlepšuje dýchání.Je výborný k inhalování v nálevu proti rýmě,proti bolestem hlavy...Látky obsažené v bezových květech pomáhají čistit tělo a zbavují nás usazených toxinů.Jsou vhodné k léčbě revma,dny,pomáhají při potížích s močovými cestami a ledvinami.Také snižuje krevní tlak a zlepšuje pružnost krevních stěn,zmírňuje zažívací potíže.Bezový čaj i sirup mohou mít mírně projímavé účinky,vhodné pro lidi se zácpou.Nálev z květů bezu je rovněž vhodný k čištění a umývání citlivé pokožky.Tiší bolesti nervového původu,pomáhá při zánětech nervů,při výhřezu meziobratlové ploténky.( 3 x denně šálek odvaru)
Bezovka (burčak)-500 g cukru,3 litry vody, svařit pak do teplé vody nadrobit droždí cca 10 g nakrájet 1 citron 15 květů bezu vše dáme do 5 l sklenice ,hrdlo přikryjeme ubrouskem a dáme na okno.cca za 3-4 dny dojde ke zkvašení,přelijeme přes síto a bezovka je hotová.
Bezový likér 30ks kvetů, 400 g cukru,šťáva z 5 citronu 1 l vodky, 1 l vody, postup: Květy zalijeme vodkou a necháme louhovat dva dny až týden,vodu s cukrem svaříme až je cukr rozpuštěný a voda vychladlá smícháme s přeceděnou vodkou.a plníme do lahví.V chladnu vydrží i rok,ale jak komu...
Vynikající kloktadlo při bolesti v krku:
- Vezmeme květy bezu a stejné množství šalvějového listu
- 1/4l jablečného octu, který zahřejeme tak, aby byl horký
- Přidáme jednu lžičku medu
- Necháme 15 minut bez se šalvějí louhovat v horkém octu.
- Scedíme
- Pokud máme málo, přidáme med.